Способи вигонки для отримання квітів на зріз

У царстві рослин тюльпани належать сімейства лілійних (Liliaceae). До цього сімейства належать багато цибулинних рослин, такі як: лілії, гіацинти, мускарі, крокуси, іриси та ін. Характерними ознаками цього виду є наявність у квітці шести пелюсток, шести тичинок і утворення насіннєвих стручків над підставою квітки.

Підготовка цибулин після їх отримання

Слід пам’ятати, що цибулини ніколи не знаходяться в стані фізіологічного спокою. Це живі рослини, їх зростання триває всередині цибулин постійно, супроводжується виділенням вологи і вимагає постійного надходження кисню.

Зберігання

Якщо Ви плануєте провести посадку цибулин через деякий час, зберігайте їх в сухому і добре вентильованому приміщенні. При цьому температура зберігання повинна прямо залежати від стадії розвитку цибулин і термінів планованої посадки на вигонку (ранніх або пізніх сортів). Чим більш просунута стадія розвитку цибулини, тим нижча температура. Якщо Ви не плануєте піддати цибулини обробці низькими температурами, то оптимальна температура зберігання до першої половини жовтня становить +20°C, після чого слід її знизити до +17°C.

Цибулини тюльпанів дуже чутливі до впливу різних газів, таких як етилен. З цієї причини цибулини не можна тримати в приміщенні, де присутні відпрацьовані гази або знаходяться продукти інших рослин. Необхідно забезпечити постійне надходження свіжого повітря.

Розмір цибулин

Найбільший розмір цибулин, які надходять у продаж, становить 12/+ і 14/+. У таких великих цибулинах накопичено найбільший запас поживних речовин, тому з них виростають великі квітучі рослини. Ці цибулини найбільш придатні для отримання самих ранніх сортів. Для вигонки також широко використовують цибулини з калібрувальним розміром 11/12 і 10/11. Рослини, отримані з цих цибулин, будуть помітно легші за вагою, ніж рослини з цибулини 12/+.

Тюльпани на вигонку в основному представлені в наступних класах: Прості ранні, Махрові ранні, Тріумф, Дарвінові гібриди, Попугайні, Прості пізні і Махрові пізні.

Різні способи вигонки цибулин тюльпанів

Під терміном «вигонка» мають на увазі комплекс заходів, що дозволяють отримати квіткову та іншу рослинну продукцію практично в будь-який час року незалежно від реальних термінів їх розвитку в природі. У нашому випадку цибулини тюльпанів піддаються впливу низькими температурами до настання зими.

При обробці цибулин зниженими температурами важливо пам’ятати, що обробку слід починати тільки після ініціації розвитку квітки в цибулині, а в багатьох випадках – через певний час після ініціації розвитку квітки.

Вигонку цибулин можна проводити в ящиках, заповнених грунтом, а також в контейнерах з водою.

Існує багато способів вигонки тюльпанів. Найбільш популярними технологіями вважаються наступні:

  • 5 ° C технологія вигонки в ґрунтових теплицях;
  • 9 ° C технологія вигонки в теплицях: в ящиках в ґрунті і в контейнерах з водою.

Технологія вигонки тюльпанів при 5⁰С.

Сухі цибулини тюльпанів піддають до повної термічної обробки і зберігають в приміщенні при температурі +5°С або +2°С. Відразу ж після термічної обробки цибулини висаджують у теплиці для отримання квітучих рослин.

Перед посадкою обов’язково очищають донці від покривання луски, намагаючись не пошкодити кореневий валик. Після цього розмічають грядки і приступають до посадки. Густота посадки залежить від особливостей сорту, розміру цибулин тюльпанів і термінів зрізання.

Термін посадки Кількість цибулин тюльпанів / м²²
рання  ±325
середня  ±350
пізня  ±400

При посадці цибулин тюльпанів треба ретельно стежити за температурою грунту. Для запобігання кореневої гнилі температура грунту в перші три – чотири тижні після посадки повинна бути низькою, наприклад, плюс 7/9°C. Зазвичай таку температуру важко підтримувати при ранній посадці в жовтні і листопаді, коли зовнішня температура ще досить висока. Якщо температура грунту в теплиці вище +17°C, то посадку треба відкласти на один або два тижні.

Посадку слід проводити в грунт з досить низькою температурою +7/9°C, а також треба вжити заходів, щоб температура ґрунту до і після посадки була низькою. До цих заходів відносяться: затінення теплиці перед посадкою, мульчування грунту соломою, оприскування холодною водою і ретельне вентилювання теплиці.

Оптимальна температура повітря для вигонки тюльпанів в теплиці повинна складати +16⁰С. Як тільки висота рослин досягне 5-10 см, треба видалити всі не пророслі цибулини тюльпанів, так як вони сприяють розвитку сірої гнилі в теплиці.

Протягом всього періоду вигонки тюльпану необхідно стежити за вологістю в теплиці. При високій відносній вологості зменшується транспірація рослини, що може привести до того, що листя, стебла і квітки поникнуть. Частота проведення поливів залежить від ряду факторів, що включають:

  • структуру ґрунту;
  • стадію розвитку рослини;
  • частоту вентиляції;
  • погодні умови;
  • сорт тюльпанів;
  • загальний вміст солей в грунті.

Технологія вигонки тюльпанів при 9°C охолодженні в грунтових теплицях

Неохолоджені цибулини тюльпанів, призначені для посадки в грунтові теплиці, проходять повний період охолодження. Це відбувається або в теплиці, або їх попередньо охолоджують при температурі 9°C, забезпечуючи при цьому частину необхідного періоду перед посадкою.

Тривалість періоду охолодження залежить від розміру цибулин і дати, на яку запланована вигонка. Для багатьох сортів період охолодження триває в середньому 14-16 тижнів, деяким видам потрібно більш тривалий період охолодження.

Після посадки цибулини завжди потрібно зберігати при низькій температурі, щоб запобігти розвитку хвороб. Для утворення здорової кореневої системи тюльпанів необхідний період охолодження в теплиці тривалістю не менше 6 тижнів. У таблиці нижче надано план роботи для сухих цибулин і цибулин, посаджених в грунтову теплицю.

Режим охолодження при 9°C вигонки попередньо охолоджених і неохолоджених цибулин тюльпанів в ящиках.

 

                               ПЕРІОД              ТЕМПЕРАТУРА
                До 20 жовтня                 9°C
              20 жовтня – 10 листопада                7°C
              10 листопада – 1 грудня                5°C
                1 грудня – 15 грудня                2°C (сухі цибулини)
                1 грудня і пізніше

          (В залежності від довжини пагона) 

               2-5°C

           (Посаджені цибулини)

    Після посадки не можна допускати зниження                   температури до -1,5 /-2°C

Способи вирощування 9-градусних і неохолоджених цибулин тюльпанів в грунті не відрізняються від способів вирощування тюльпанів при 5°C. Однак слід зупинитися на наступних моментах.

Посадку проводять, як тільки температура в теплиці опуститься до 9°C і нижче. Залежно від погодних умов і застосовуваних способів зниження градуса, таку температуру можна встановити зазвичай в середині листопада.

Якщо температура грунту залишається досить високою, то посадку цибулин тюльпану відкладають. Тим часом продовжують впливати на сухі цибулини тюльпанів зниженою температурою.

Після посадки «носики» цибулин треба присипати шаром річкового крупнозернистого піску в 1-2 см, щоб запобігти випирання цибулин на поверхню.

Після того, як цибулини пройшли необхідний період охолодження, температуру в теплиці можна підвищити до 16⁰C. Якщо вигонку проводити при дуже низькій температурі, то деякі сорти тюльпанів формують досить високі квітконоси.

Залежно від температури в теплиці і вибраного сорту період вигонки може тривати від 20 до 40 днів після початку обігріву теплиці.

Пам’ятайте! Оптимальна температура в теплі повинна складати +15/16 ⁰C.

Період росту тюльпанів в опалювальній теплиці – 3-4 тижні в залежності від сорту.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *